Kritičko razmišljanje
Kritičko razmišljanje je skup različitih kompleksnih vještina koje se odnose na promišljanje višeg reda. To je samousmjereno razmišljanje koje dovodi do novih i inovativnih ideje i rješava probleme. Ono podrazumijeva kritički osvrt na iskustva i procese učenja i donošenje efektivnih odluka izbjegavanjem uobičajenih zamki kao što su, na primjer, sagledavanje samo jedne strane problema, odbacivanje novih dokaza koji ne idu u prilog vašim idejama, rezonovanje vođeno strašću a ne logikom i tvrdnje koje nisu potkrijepljene dokazima.
U svom najboljem obliku, temelji se na univerzalnim intelektualnim vrijednostima koje nadilaze podjele teme a to su: jasnoća, tačnost, preciznost, dosljednost, relevantnost, čvrsti dokazi, dobri razlozi, dubina, širina i poštenje.
Rješavanje problema
Rješavanje problema je mentalni proces koji uključuje sposobnost analiziranja i nalaženja rješenja koje najbolje rješava problem. Opisuje proces u kojem postoji cilj koji nije moguće ostvariti iz bilo kojeg razloga – nedostatak reusursa, informacija i slično – što predstavlja problem. Sve što se radi kako bi se ostvario postavljeni cilj predstavlja rješavanje problema.
Postoje rutinski i nerutinski problemi. Rutinski problemi se mogu riješiti korištenjem metoda koje su učenicima poznate tako što će ranije naučene metode ponovo primijeniti korak po korak. Nerutinski problemi su oni za čije rješavanje 'ne postoji predvidljiv, dobro uvježban pristup ili put izričito naveden zadatkom, uputstvima zadatka ili razrađenim primjerom'. Svakom je potrebna vještina rješavanja problema u svakodnevnom životu. Podrazumijeva grupu vještina koje, pored kognitivnih, uključuju društvene i druge vještine koje nam pomažu da utvrdimo uzroke problema i pronađemo efikasna rješenja. Koristimo kritičko i kreativno razmišljanje kako bismo riješili probleme.